Hoppa till huvudinnehållet

Besvarat

Fråga

Hej, Min mamma har fått bröstcancer och ska påbörja cellgiftsbehandling imorgon. Jag vill såklart flytta in med mamma för att hjälpa henne genom denna period. Jag och min fru har ett spädbarn som är 4 veckor gammal. Min fråga är om det kan vara skadligt för barnet under tiden som mamma får cellgifter?

Svar

Hej. 

Va fint att du vill flytta in till din mamma och hjälpa henne under denna svåra tid. Det som är bra att tänka på för alla som vistas nära någon som får cytostatika är att cytostatika utsöndras via kroppsvätskor, det kan vara olika kroppsvätskor beroende på cytostatika. Det som vi vanligtvis brukar säga till personer som får cytostatika är att spola i toaletten två gånger med stängt lock, ifall personen kräks är det viktigt att man är noga med handhygien och att man städar noga med tvål och vatten. Det kan vara bra att inte dela säng med personen om personen svettas väldigt mycket.

Att det skulle finnas någon fara för er bebis är osannolikt men vill ni vara på den säkra sidan kan ni ha separata sovrum och toalett. Annars är det ingen fara för varken din mamma eller bebis att vara nära varandra. 

Tala gärna med er behandlande sjuksköterska så kanske ni kan få mer tips och råd att tänka på inför den kommande flytten.

 

Hälsningar 

Nära Cancer